1969–1979

Po zmíněných emigracích zbylé torzo všelijak experimentovalo s náhradníky, novou kapitolu začala psát až sestava posílená Karlem Zichem a Jarkou Hadrabovou na podzim r. 1969. Vedle této dvojice a mne ji tvořili ještě Olda Ortinský, který s námi hrával již v minulosti, Dušan Vančura, rovněž občasný host a Honza Thorovský, který nahradil Kagana po jeho návratu na Slovensko.

Během čtyřleté existence této sestavy se Spirituál kvintet několikrát vítězně prosadil v již existujících přehlídkách folkové a country hudby (Porta 70, Zlaté Tele 71), usadil se na nové scéně divadélka Atelier ve Spálené ulici a natočil první česky zpívané snímky (LP sampler Písně amerického západu a Písničky z roku raz dva).

Prožil také šok z jednoho z prvních tvrdých zásahů normalizační mašinerie na poli kultury. Po našem koncertu na bohoslovecké fakultě v Jirchářích a ve Studentském akademickém klubu na Karlově náměstí, kde jako host vystupoval Bohdan Mikolášek, s nímž jsme připomněli výročí upálení J.Palacha, byly kluby uzavřeny, nějací studenti bohosloví vyhozeni z fakulty a Bohdanovi a nám byla zastavena činnost. Nám dočasně, Bohdanovi až do jeho emigrace.

Další zásadní přestavbu způsobil odchod K. Zicha v sezoně 73/74. Na Portě ve Svitavách jsem prvně slyšel trampskou skupinu Toronto s Bratry Nedvědy a Zdenkou Toskovou. Slovo dalo slovo a od podzimu už jsme zkoušeli a brzy společně vystupovali v Atelieru i jinde.

Nejprve devítičlenná formace se postupně zredukovala na kvintet sedmičlenný. Z něj asi po roce odešla Jarka Hadrabová a byla nahrazena Evou Lifkovou. S tou jsme odehráli asi 200 koncertů s paní Hegerovou a sami nastudovali scénické pásmo písní a textů českého obrození.

Aktuálně

Zdenka má nové profilové CD! Zpívání se Spirituál kvintetem vychází 20.9.2019

Sestava dvaceti čtyř nahrávek z let 1985-2019 představuje pokladnici velejemného zpívání. Zdenka Tichotová slaví na konci září půlkulaté narozeniny, navíc je to právě pětačtyřicet let od chvíle, kdy nastoupila do Spirituál kvintetu. To jsou dobré důvody pro připomenutí jejího skvělého podílu na kapelou rozdávané kolektivní radosti. Publicista Jiří Černý napsal do bookletu průvodní slovo, přesahující … Pokračování textu Zdenka má nové profilové CD! Zpívání se Spirituál kvintetem vychází 20.9.2019

více…